O nas

To my, najstarsza grupa w przedszkolu – sześciolatki (albo sześcioludki, jak woła na nas s. Barbara). Tworzymy silną, 20-osobową drużynę w składzie 11 chłopaków i 9 dziewczyn pod przewodnictwem wspomnianej siostry i pani Kasi. W tym roku intensywnie przygotowujemy się do szkoły. Utrwalamy znajomość poznanych liter i uczymy się czytać i pisać. Liczymy coraz szybciej i nie straszne dla nas nawet trudniejsze zadania. Poznajemy świat i dużo się ruszamy. A to wszystko przeplatane zabawą i otoczone modlitwą.

Plan dnia

6.30 – 8.15 - przyprowadzanie dzieci; zabawy dowolne

8.15 – 8.30 - ćwiczenia poranne, toaleta

8.30 – 9.00 - śniadanie, mycie zębów

9.00 – 9.30 - zajęcia dydaktyczne I

9.30 - 10.15 - zabawy dowolne w sali

10.15 – 10.30 - drugie śniadanie,

10.30 – 11.00 - zajęcia dydaktyczne II* lub pobyt na dworze

11.00 – 12.15 - spacer lub zabawy na placu zabaw, toaleta

12.15 – 12.45 - obiad

12.45 – 13.15 - odpoczynek, toaleta

13.15 – 13.30 - modlitwa i czytanie Pisma Św. w kaplicy

13.30 - 14.00 - zajęcia dydaktyczne II*, zajęcia dodatkowe  lub zabawy dowolne

14.00 – 14.30 - zajęcia dodatkowe

14.30 – 15.00 - zabawy dowolne, toaleta

15.00 – 15.15 - podwieczorek

15.15 – 17.00 - zabawy dowolne w sali lub na placu zabaw, praca indywidualna, oczekiwanie na rodziców

* zajęcia dydaktyczne II będą odbywać się przed lub po obiedzie, zależnie od charakteru popołudniowych zajęć dodatkowych

Zamierzenia dydaktyczne

MAJ 2019

Temat tygodnia: Polska to mój dom

• Mazurek Dąbrowskiego -utrwalenie informacji o hymnie narodowym.
  • Poszerzanie informacji o polskich symbolach narodowych, utrwalenie nazw miejsc charakterystycznych dla stolicy, rozwijanie zainteresowania zabytkami stolicy.
  • Rozwijanie słuchu fonetycznego, doskonalenie koordynacji ruchowo- słuchowej.
  • Doskonalenie umiejętności wyrażania emocji ruchem, rozwijanie pamięci ruchowej, doskonalenie sprawności fizycznej.
  • Utrwalenie nazw miast leżących nad Wisłą , ćwiczenie sprawności językowej.
  • Doskonalenie umiejętności samodzielnego uczenia się, korzystania z różnorodnych rozwiązań poligraficznych.
  • Zapoznanie z różnorodnymi strojami regionalnymi, doskonalenie umiejętności konstrukcyjnych.
  • Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy sylabowej i głoskowej, utrwalenie pisowni litery J,i, ćwiczenia w czytaniu techniką " ślizgania się".
  • Doskonalenie umiejętności zapisywania działań arytmetycznych w dostępny sposób, utrwalenie kształtu cyfr.

Temat tygodnia: Wrażenia i uczucia

• Rozwijanie umiejętności wyrażania emocji ruchem, doskonalenie umiejętności odtwarzania mimiki, utrwalenie informacji dotyczących rozpoznawania emocji innych.
  • Rozwijanie wyobraźni, wyrażanie środkami plastycznymi wysłuchanego utworu.
  • Ćwiczenia prawidłowego chwytu pisarskiego oraz sprawności grafomotorycznej.
  • Poszerzanie słownika czynnego, wdrażanie do uważnego słuchania utworu i wypowiadania się na jego temat.
  • Kształtowanie wrażliwości, rozwijanie fantazji i wyobraźni oraz świadomości własnych emocji, stanów uczuciowych ( kontrolowanie własnych stanów emocjonalnych)
  • Zwrócenie uwagi na potrzeby zwierząt i piękno przyrody.
  • Rozwijanie słuchu muzycznego, ćwiczenie pamięci słuchowej.
  • Doskonalenie umiejętności dramowych i teatralnych, wyrażania swoich myśli gestem, odróżniania fikcji od rzeczywistości.

Temat tygodnia: Święto mamy i taty

• Doskonalenie orientacji w schemacie swojego ciała, ćwiczenie umiejętności rozpoznawania liter, czytania prostych wyrazów.
  • Ćwiczenie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi.
  • Rozwijanie umiejętności współpracy, przełamywanie lęków podczas występów publicznych.
  • Poszerzanie słownika czynnego o określenia związane z rodziną.
  • Doskonalenie umiejętności postępowania według instrukcji, rozwijanie umiejętności kontynuowania rytmów.
  • Rozwijanie kompetencji językowych poprzez analizę i syntezę głosek i sylab w słowach, rozwijanie słuchu fonematycznego
  • Ćwiczenie umiejętności planowania własnej pracy, doskonalenie sprawności motoryki małej.

Temat tygodnia: W krainie muzyki

• Rozwijanie umiejętności właściwego odnoszenia się do rówieśników, stosowania zwrotów grzecznościowych w zabawie.
  • Ćwiczenie umiejętności polisensorycznego rozpoznawania przedmiotów,
  • Litera H,h - ćwiczenia w wyróżnianiu głoski w nagłosie i wygłosie, kreślenie litery po śladzie i samodzielnie.
  • Doskonalenie umiejętności rytmicznego poruszania się w takt muzyki.
  • Wyrabianie poczucia rytmu poprzez zabawę.
  • Doskonalenie umiejętności wyodrębniania dźwięków z tła, doskonalenie percepcji słuchowej.

Religijne:

• Dobry Jezu ,Ciebie kocham, miłosierdziu Twemu ufam.
  • Pamiętamy ważne słowa: Maryja to Polski Królowa.
  • Za rodziców dziękujemy, zawsze im pomagać chcemy.
  • Kościół często odwiedzamy, bo w Nim Boga spotykamy.

Zabawy ruchowe:

• Biało-czerwoni - zabawy ruchowe z piłką.
  • Zwiedzamy Polskę -zabawa orientacyjno - porządkowa.
  • Start -meta -zabawa ruchowa ćwicząca szybką reakcję na sygnał dźwiękowy.

opracowała Katarzyna Andrzejak, na podstawie programu „Plac Zabaw"

Plan zajęć dodatkowych

Zajęcia