Strona główna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej | Wydawnictwo i Sklep | Rekolekcje w Loretto | Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej
Kronika przedszkolna 2015/2016

Wyjazd rodzinny do Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej

Dnia 25 czerwca 2016 r. Matka Boża Loretańska przywitała nas piękną słoneczną pogodą. Myślimy, że cieszył Ją widok dzieci z naszego przedszkola, ich rodzeństwa, rodziców, dziadków, wychowawców i sióstr wokół ołtarza - rozpoczęliśmy nasze spotkanie od Mszy Św. Po niej rodzice przedszkolaków odczytali Akt Zawierzenia Dzieci i ich Rodzin Matce Bożej Loretańskiej i bł. ks. Ignacemu Kłopotowskiemu, oraz rozdali przygotowane wcześniej myśli bł. Ignacego.

Po wspólnej modlitwie był czas na posiłek a po nim gromadnie udaliśmy się nad rzekę. Było upalnie, a więc półtorej godziny spędzonej w wodzie na bieganiu, pluskaniu, chlapaniu i poszukiwaniu małży było wspaniałym czasem orzeźwienia. Po kąpieli w rzece rozpoczęło się grillowanie. W międzyczasie wychowawcy prowadzili dla dzieci zabawy sportowe, taneczne, funkcjonował też kącik plastyczy. Rodzice brali udział w zabawach, prowadzili rozmowy i kibicowali Polskiej drużynie, która w tym czasie rozgrywała mecz ze Szwajcarią. No i wygraliśmy. Nie tylko mecz - wygraliśmy dobry czas dla przedszkolaków i ich opiekunów pod płaszczem Matki Bożej Loretańskiej.

Zobacz fotografie

Piknik Ignacego

Dnia 19 czerwca 2016 r. w rozpoczynającym się roku 150. rocznicy urodzin i chrztu świętego (20 i 22 lipca 1866 r.) oraz 125. rocznicy święceń kapłańskich (5 lipca 1891 r.) bł. Ignacego Kłopotowskiego przy Katedrze Warszawsko-Praskiej odbył Piknik Ignacego. W programie było wiele atrakcji, między innymi nasza grupa 4-latków wystąpiła z przedstawieniem pt.: „ Brzydkie kaczątko" oraz prezentowała układy taneczne. Była radosna atmosfera i wspólne świętowanie przy domowym cieście upieczonym na tą okazję przez siostry loretanki. Zorganizowane były liczne zabawy i atrakcje dla dzieci. Nie nudzili się również rodzice, którzy bacznie obserwowali swoje pociechy występujące na scenie.

Zobacz fotografie

Projekt badawczy pt. „Buty"

W dniach 16 - 31 maja 2016 r. grupa 4 – latków po raz pierwszy miała okazję pracować metodą projektu. Na motyw przewodni wybraliśmy temat „Buty". Metoda projektu stawia przede wszystkim na rozwój myślenia dziecka, na samodzielne poszukiwanie wiedzy. Nauczyciel podąża za dzieckiem i za jego zainteresowaniami. Metodą projektu pracowaliśmy 2 tygodnie. Projekt „Buty" przyniósł nam wiele radości, zabawy i sporej dawki wiedzy. Staraliśmy się, aby nasze działania były praktyczne i wykorzystywały potencjał przedszkolaków. 4 – latki stworzyły siatkę pytań, na które poszukiwaliśmy odpowiedzi, prowadząc projekt. Nasze działania badawcze przewidywały:

•Sznurowanie butów;

•Etapy czyszczenia butów;

•Szkice buta;

•Poznawanie rodzajów butów;

•Parowanie butów i dokonywanie podziału butów wg kategorii: damskie, męskie, dziecięce;

•Wizyta w pracowni szewskiej i sklepie obuwniczym;

•I wiele innych...

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z projektu 4 – latków „Buty".

W świecie eksperymentów – cykl zajęć badawczych w grupie 4 latków

Przez cały rok przedszkolny 2015/2016 grupa 4 – latków uczestniczyła w cyklu zajęć badawczych pt. „W świecie eksperymentów". Zajęcia były połączeniem świetnej zabawy i dużej dawki wiedzy. Dzieci przy współpracy rodziców wybierały i przygotowywały eksperyment, który później samodzielnie na forum grupy prezentowały. Do eksperymentów, które wzbogaciły doświadczenie poznawcze przedszkolaków możemy zaliczyć eksperymenty takie jak: Baterie ziemniaka – czyli wszystko o tym, jak i dlaczego ziemniak może przewodzić prąd; Co jest potrzebne do spalania?; Lewitująca piłeczka – prawo Bernoulliego; Jak powstaje erupcja wulkanu i wiele innych. Zajęcia pozwoliły na odkrywanie tajemnic świata, poznając w praktyce wiedzę z takich dziedzin nauki jak: chemia, fizyka, biologia, przyroda. Mali odkrywcy mogli również pokazać swoje zdolności autoprezentacji, a dla nieśmiałych przedszkolaków była to okazja do przełamania swoich lęków i obaw przed publicznym występem.

Chętnych Rodziców, Dzieci zapraszamy do obejrzenia Księgi Eksperymentów, która znajduje się TUTAJ w zapisanym pliku PDF.

Festiwal Piosenki Angielskiej

Dnia 17 czerwca 2016 r. po raz pierwszy na terenie naszego przedszkola odbył się Festiwal Piosenki Angielskiej. Dzieci z wszystkich grup wiekowych zaprezentowały swoje umiejętności wokalne w języku angielskim. Gorące brawa, które odebrali od publiczności mali artyści należą się także Pani Monice, za trud włożony w przygotowanie występów.

Zobacz fotografie

Pokazy taneczne

W dniach 15 - 16 czerwca 2016 r. dzieci, uczęszczające na zajęcia taneczne zaprezentowały rodzicom swoje umiejętności. Każda z grup wykonała po kilka układów tanecznych. Przedszkolaki przez cały rok wytrwale doskonaliły i rozwijały swoje taneczne zdolności pod czujnym okiem pana Piotra, instruktora tańca. Goście byli bardzo mile zaskoczeni osiągniętymi efektami i nagrodzili dzieci gromkimi brawami.

Zobacz fotografie

Udział w lekcji matematyki w Szkole Podstawowej nr 206

W dniach 13 - 14 czerwca 2016 r. grupa 5-latków uczestniczyła w lekcji matematyki w Szkole Podstawowej nr 206. Gościły nas dzieci z klasy integracyjnej If i ich nauczyciel p. Marta Kamińska. W poniedziałek tematem zajęć była waga i ważenie, we wtorek graliśmy w podłogową grę planszową a przy tym ćwiczyliśmy przeliczanie i liczenie aż do 20. Lekcje były bardzo ciekawe a my mogliśmy zobaczyć szkołę i nieco oswoić się z panującymi w niej zasadami.

Zobacz fotografie

Udział w Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Artystyczny Targówek"

Dnia 12 czerwca 2016 r. na terenie Parku Bródnowskiego odbył się Festiwal Dzieci i Młodzieży „Artystyczny Targówek". Nasze przedszkole po raz pierwszy wzięło w nim udział. Dzieci z grupy 5 -latków pod opieką Pana Piotra zaprezentowały układy taneczne. Gratulujemy udanego debiutu na dużej scenie.

Zobacz fotografie

Spotkanie z piłkarzem i kibicem

Dnia 10 czerwca 2016 r. nasze przedszkole odwiedzili żarliwi kibice piłki nożnej rodzice Kuby z 3- latków i Jasia z 5- latków państwo Czapiewscy. Celem spotkania było wprowadzenie nas w klimat rozpoczynających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Spotkanie rozpoczęło się od rozegrania meczu, każda z grup została podzielona na dwa zespoły. Aby strzelić gola przeciwnej drużynie należało poprawnie odpowiedzieć na wylosowane pytanie. Dzieci z naszego przedszkola wykazały się dużą wiedzą w tym zakresie, świadczyły o tym częste strzały goli. W czasie spotkania mogliśmy poczuć się nie tylko jak prawdziwi sportowcy ale również jak prawdziwi kibice. Każde chętne dziecko wyszło ze spotkania z barwami narodowymi na policzku. Uczyliśmy się okrzyków, jak w najbliższych dniach możemy dopingować naszą reprezentację. Mieliśmy możliwość również zobaczenia jak wygląda strój piłkarza. Na zakończenia spotkania mogliśmy sprawdzić swoją formę wykonując slalom. Bardzo dziękujemy rodzicom chłopców za ciekawe spotkanie i poświęcony czas!

Zobacz fotografie

Wizyta w Teatrze Baj na spektaklu pt. "Na jagody"

Dnia 9 czerwca 2016 r. najmłodsze grupy wybrały się autokarem do Teatru Baj na spektakl pt.„Na jagody". Przedstawienie zrobiło ogromne wrażenie na dzieciach, szczególnie na tych, które po raz pierwszy były w teatrze. Z uwagą i zaciekawieniem obejrzały opowieść o przygodach sympatycznego Janka, który pewnego dnia wybrał się do lasu na jagody.

Zobacz fotografie

Teatrzyk biblijny pt. „Przypowieść o talentach"

Dnia 8 czerwca 2016 r. gościliśmy w przedszkolu Teatr Eden z Wieliczki, który przedstawił dzieciom „Przypowieść o talentach". Przedszkolaki śledziły historię króla, który wyjeżdża w daleką podróż i postanawia na czas nieobecności rozdać swoje bogactwo sługom. Po dokonaniu sprawiedliwego podziału daje każdemu tyle złota, ile uważa za słuszne, wierząc przy tym, że słudzy będą potrafili je pomnożyć. Przedstawiona historia uświadomiła dzieciom, że nasze talenty i umiejętności to bogactwo, które każdy dostał od Boga.

Zobacz fotografie

Występ rodziców z okazji Dnia Dziecka

Dnia 4 czerwca 2016 r. po raz kolejny mieliśmy okazję podziwiać występ teatralny rodziców naszych przedszkolaków. Tym razem z okazji Dnia Dziecka rodzice przygotowali dzieciom muzyczno- teatralną niespodziankę – były to wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Nasi rodzice wykazali się olbrzymią pomysłowością w interpretacji utworów takich jak: „Żuk", „ Leń", „Samochwała", „Okulary", „ Bambo", „Żaba" „ Na straganie", „Rzepka". Każdy rodzic doskonale przygotował się do swojej roli, przygotował wspaniały strój. Rodzice zaprezentowali się znakomicie, wzbudzili wśród publiczności zachwyt i podziw. Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie przedstawienia. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem na przedszkolnym placu zabaw.

Zobacz fotografie

Msza św. w intencji rodziców

Dnia 31 maja o godz. 16. 30 w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Rodziców. Eucharystii, w której modliliśmy się o światło Ducha Świętego w wychowywaniu dzieci, przewodniczył ks. Mariusz Zakrzewski – pallotyn (wujek jednej z naszych przedszkolanek). Homilię Ks. Neoprezbiter rozpoczął od pokazania dzieciom prezentów, jakie otrzymał z racji przyjętych święceń kapłańskich. Następnie przeprowadził z dziećmi dialog dotyczący osób, które mogły je ofiarować. Przedszkolaki wspaniale odczytały intencje młodego Kapłana i zauważyły, iż najcenniejsze prezenty otrzymujemy od Boga oraz Rodziców. Nawiązując do okazji, która nas zgromadziła - Dzień Matki i Ojca - ks. Mariusz zachęcił dzieci do okazywania wdzięczności Rodzicom, poprzez najprostsze gesty: przytulenie czy buziaki. Na zakończenie Mszy Świętej każda Rodzina otrzymała prymicyjne błogosławieństwo, które miało formę uroczystego nałożenia rąk i krótkiej modlitwy. Oczywiście ks. Mariusz pamiętał o zbliżającym się Dniu Dziecka i ucieszył przedszkolaków ulubionymi cukierkami. Ks. Mariuszowi Zakrzewskiemu serdecznie dziękujemy za przewodniczenie Eucharystii i zapewniamy o modlitwie. Dziękujemy również P. Beacie Więcek i grupie czterolatków za przygotowanie oprawy muzycznej podczas Eucharystii. Wszystkim zaś, którzy się włączyli w naszą modlitwę niech Dobry Bóg błogosławi.

Zobacz fotografie

Zawody sportowe

Dnia 31 maja 2016 r. - Żyjmy zdrowo na sportowo - pod takim hasłem w majowy wtorek 4-latki obchodziły nadchodzący Dzień Dziecka. Tego dnia dzieci z zapałem uczestniczyły w zawodach sportowych. Były skoki w workach, przeciąganie linii, tor przeszkód, i inne zabawy ruchowe. Rywalizacji sportowej towarzyszył głośny doping zaproszonych kibiców z grupy 3- latków, zawodników oraz nauczycieli. Nie miało znaczenia kto będzie pierwszy, ważna była dobra zabawa.

Zobacz fotografie

Przedstawienie pt.: „ Śpiąca królewna" w wykonaniu grupy 5-latków

Dnia 19 maja 2016 r. z okazji zbliżającego się Dnia Matki odbyło się przedstawienie grupy 5-latków na motywach baśni o Śpiącej królewnie. Król i królowa wyprawili na cześć swej córeczki przyjęcie, na które zaprosili mnóstwo gości. Dworzanie zatańczyli przed parą królewską pięknego menueta. Królewna Różyczka zgodnie z zapowiedzią złej wróżki ukłuła się kolcem róży i zasnęła na sto lat. Jednak z pomocą dobrych wróżek królewicz do zamku przybył, ucałował Królewny dłonie, aby czary mogły być zakończone...Mali aktorzy grali na scenie z uśmiechem na twarzy i w pięknych strojach, zachwycając swoich rodziców.

Zobacz fotografie