Strona główna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej | Wydawnictwo i Sklep | Rekolekcje w Loretto | Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej
Zakończenie roku przedszkolnego

Dnia 22 czerwca w przedszkolu odbyło się zakończenie roku przedszkolnego. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16. 30 uroczystą Mszą Świętą, w której dziękowaliśmy Bogu za łaski otrzymane w minionym roku nauki i zabawy oraz prosiliśmy o bezpieczne i szczęśliwe przeżycie wakacji. W obchodach tego wydarzenia bardzo licznie uczestniczyli Rodzice przedszkolaków. Po zakończeniu Eucharystii Rodzice wyrazili swoją wdzięczność Siostrom oraz Pracownikom przedszkola za trud wychowania i kształtowania młodego pokolenia. Następnie wszyscy udali się do przedszkola, gdzie w poszczególnych grupach wiekowych odbyły się akademie na zakończenie roku przedszkolnego oraz wręczenie dyplomów. (W młodszych grupach akademie odbyły się przed Eucharystią). Rodzicom dziękujemy serdecznie za liczny udział w uroczystościach kończących rok przedszkolny oraz owocną współpracę i otwartość w ciągu minionego roku. Życzymy bezpiecznych i radosnych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.....

Zobacz fotografie

Konkurs szachowy

Dnia 21 czerwca w przedszkolu odbył się konkurs szachowy. P. Kamil - prowadzący zajęcia – przygotował każdej z grup wiekowych serię pytań dotyczących gry w szachy. Przedszkolaki aktywnie zaangażowały się w losowanie pytań oraz udzielanie odpowiedzi na następujące tematy: wartości poszczególnych figur szachowych, zasad poruszania się figur po szachownicy, roszady wielkiej i małej, szacha – mata czy posługiwania się zegarem. Na zakończenie konkursu dzieci otrzymały medale oraz dyplomy uczestnictwa w zajęciach szachowych. Dziękujemy rodzicom za obecność na konkursie a dzieciom za miłe zaskoczenie zgromadzonej widowni zdobytą wiedzą.

Zobacz fotografie

Zajęcia sportowe

Dnia 18 czerwca w poszczególnych grupach wiekowych odbyły się zajęcia sportowe. Ćwiczenia prowadził p. Karol – nauczyciel wychowania fizycznego. W pierwszej części prowadzący zwrócił uwagę przedszkolaków na zachowanie bezpieczeństwa w czasie wykonywanych ćwiczeń (wykonujemy je w odpowiednim stroju, bez biżuterii, ze związanymi włosami)a także podkreślił wagę „posłuszeństwa" gwizdkom. Dzieci poznały też znaczenie dźwięku gwizdka. Warunkuje on zmianę zasad gry, przypomina o zachowaniu bezpieczeństwa lub sygnalizuje zakończenie ćwiczeń. Dzieci dowiedziały się także iż, podstawowym celem każdej gry jest przestrzeganie ustalonych zasad. W kolejnym etapie – praktycznym - przedszkolaki świetnie bawiły się w przerzucanie piłek, woreczków i poszukiwanie kolorowych krążków. Zadania te sprawdzały zdobytą wcześniej wiedzę i ku miłemu zaskoczeniu wszyscy zdali egzamin. Dziękujemy p. Karolowi za przygotowanie i przeprowadzenie zajęć a dzieciom za aktywny udział w ćwiczeniach.

Zobacz fotografie

Występ rodziców

Dnia 16 czerwca w przedszkolu odbył się Dzień Dziecka. Z tej okazji Rodzice przygotowali swoim pociechom przedstawienie pt. „Cyrk". Półgodzinne widowisko prezentujące pokaz czarodziejski, występ klaunów i gimnastyczek, siłaczy oraz tancerzy pociągnęło serca najmłodszych i nie tylko.... Radości i wdzięczności przedszkolaków nie było końca...... Po zakończeniu cyrkowego spektaklu na przedszkolnym placu zabaw na dzieci czekała słodka niespodzianka. Dziękujemy serdecznie Rodzicom za przygotowanie cyrkowego występu i rozbudzenie w widowni eksplozji radości.

Zobacz fotografie

Pokazy taneczne

W dniach 11 – 12 czerwca w przedszkolu odbyły się pokazy taneczne. Dzieci z poszczególnych grup wiekowych prezentowały Rodzicom efekty całorocznej pracy z p. Piotrem – instruktorem tańca. Przedszkolaki przedstawiły zarówno tańce klasyczne jak, np. cza –cza oraz układy taneczne. Dziękujemy serdecznie p. Piotrowi za całoroczna pracę a Rodzicom za liczną obecność na występie przedszkolaków.

Zobacz fotografie

Piknik rodzinny

Dnia 9 czerwca w Loretto odbył się piknik rodzinny. Wspólne spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza święta, której przewodniczył i wygłosił homilię ks. Zbigniew Wróblewski. Na zakończenie Eucharystii, podkreślając 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości odmówiono modlitwę za Ojczyznę Piotra Skargi oraz odśpiewano hymn „Boże coś Polskę". Ważnym akcentem było także odniesienie do osoby bł. Ks. Ignacego Kłopotowskiego i złożenie kwiatów przy jego grobowcu. Następnie po wzmocnieniu ciała przepyszną zupą i kompotem rozpoczął się czas rekreacji i zabawy. Pierwszy etap był bardzo mokry, bo spędzony nad pobliską rzeką Liwiec. Kąpiel i towarzyszące jej zabawy piłką, opalanie czy choćby moczenie nóg okazały się doskonałym pomysłem na ochłodę w ten upalny czas. Natomiast kolejne chwile zgromadziły uczestników przy ognisku i grillu. Stworzona atmosfera rodzinności, ciepła i radości sprzyjała zaangażowaniu zarówno dzieci, jak i dorosłych, we wspólne tańce, zabawy chustą animacyjną czy zawody sportowe. Wielkim zainteresowaniem cieszył się kącik plastyczny, w którym furorę zrobiła masa glutowa. Wspólnym śmiechom, rozmowom, zabawom i podjadaniu kiełbasek nie było końca. Żal się było rozstawać.... Dziękujemy s. Dyrektor za zaplanowanie i przygotowanie tego wspólnego, ubogacającego nas wzajemnie czasu, a wszystkim przybyłym na piknik za twórcze i aktywne uczestnictwo oraz budowanie i pogłębianie relacji i atmosfery radości. I oczywiście mamy nadzieję na wspólne spotkanie za rok......

Zobacz fotografie

Wycieczka do gospodarstwa

Dnia 5 czerwca dzieci z grup 5 i 6 – latków udały się na wycieczkę do Klembowa. Przedszkolaki pojechały do p. Romana, który prowadzi tam gospodarstwo rolne. Dzieci uczestniczyły w zajęciach ogrodniczych (uczyły się sadzić rośliny i je pielęgnować, a także korzystać z narzędzi ogrodniczych), leśnych(poznawały piętra roślinności) oraz gospodarskich, gdzie poznawały zasady hodowli zwierząt oraz miały możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami rzadko spotykanymi w mieście jak, np. owce, barany, kury i koguty czy króliki. Ciekawym momentem pobytu w gospodarstwie Per – Zoo były zawody sportowe oczywiście z wykorzystaniem elementów przyrodniczych jak szyszki, żołędzie czy jajka. Na zakończenie całodniowego aktywnego pobytu na łonie przyrody wzmocniliśmy siły kiełbaskami z ogniska. Dziękujemy serdecznie za zorganizowanie wyjazdu do gospodarstwa oraz ubogacenie wiedzy na temat zwierząt i czynności gospodarskich.

Zobacz fotografie

Wycieczka do zoo

Dnia 4 czerwca grupy 3 i 4 – latków udały się na wycieczkę do zoo. Wędrowaniu między klatkami z małpami, papugami, słoniami, hipopotamami, żyrafami czy fokami, niedźwiedziami i lwami sprzyjała słoneczna pogoda. Przedszkolaki bardzo aktywnie obserwowały kolejne zwierzęta i oczywiście zadawały rozwijające pytania. Dziękujemy za kilkugodzinna wycieczkę a dzieciom gratulujemy sił w przemierzaniu i poznawaniu świata.

Zobacz fotografie

Zajęcia kulinarne – pieczenie gofrów

Dnia 29 maja pięknie zapachniało w naszym przedszkolu. W grupie 4- latków w ramach zajęć dydaktycznych odbyły się zajęcia kulinarne, w czasie których dzieci poznały wybrane urządzenia kuchenne i zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Dzieci poznały składniki i sposób wykonywania gofrów, razem z siostrą Kingą wyrabiały ciasto, następnie obserwowały wypiek. Po upieczeniu nastąpił długo wyczekiwany moment – wspólny poczęstunek.

Zobacz fotografie

Dzień Mamy i Taty

W dniach 23 – 24 maja odbyły się w przedszkolu występy z okazji dnia Mamy i Taty.

W grupie 3 –latków to był pierwszy występ z okazji dnia Mamy i Taty w przedszkolu, wszyscy byli bardzo przejęci. Dzieci przedstawiły sztukę pt.: „Biedronkowy dzień Mamy i Taty". Były małe Biedronki i trochę większe, Mama Biedronka, Tata Biedronka i cała łączka. Pod nieobecność Rodziców małe Biedroneczki z okazji dnia Mamy i Taty chciały zrobić niespodziankę wielką, miały wiele pomysłów ale żaden pomysł nie mógł się spełnić. Nie było tortu z balonami bo spiżarnia była pusta, Biedronki nie mogły wykupić karnet do Spa u Pasikonika bo pieniążki się skończyły i nagle... jest pomysł jak marzenie! Biedronki zrobią Rodzicom przedstawienie. Przedstawienie było naprawdę udane, były piosenki, tańce podziękowania prosto z serca i łzy Rodziców. Po zakończonym programie artystycznym Rodzice zostali obdarowani prezentami przez swoje pociechy. Wszystkie dzieci słowem, tańcem i piosenką wyraziły swą wdzięczność za okazywaną im rodzicielską miłość.

Zobacz fotografie

Zajęcia kulinarne - sok pomarańczowy

Dnia 26 kwietnia 2018 r. w grupie 6–latków odbyło się zajęcie kulinarne, tym razem na zajęciach wspólnie wykonywaliśmy sok pomarańczowy. Zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku, jego działaniem oraz utrwaliły zasady bezpieczeństwa. Dzieci pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do mycia i obierania pomarańcza później już pozostało wrzucenie ich do sokowirówki i sok gotowy.Wszystkim bardzo smakowało przygotowany sok ponieważ był świeży, naturalny słodki i nie zawierał żadnych konserwantów.

Zobacz fotografie

Spotkanie z piekarzem

Dnia 26 kwietnia 2018 r. grupy 3 i 4 –latków z ogromną przyjemnością gościły Pana PIEKARZA – tatę Tobiasza. Na początku zadbaliśmy o czepki oraz fartuszki. Pan Piekarz z pomocą „małych pomocników" przygotował kruche ciasto według pilnie strzeżonego przepisu. Każde dziecko samodzielnie wypełniało foremkę ciastem. Kolejnym etapem było uzupełnienie ciasteczek masą budyniową, za pomocą rękawa cukierniczego. Została nam dekoracja – czyli posypanie babeczek kruszonką. Wszystkie słodkości trafiły do piekarnika. Po ciężkiej pracy nastąpiła oczekiwana degustacja. Babeczki były pyszne, kruche i... takie maślane. Szkoda, że już się skończyły!

Zobacz fotografie

Konkurs Recytatorski „ Jan Brzechwa i Julian Tuwim dzieciom”

W dniach 24 – 25 kwietnia 2018 r. w przedszkolu odbył się konkurs recytatorski. Hasłem tego wydarzenia były słowa: „ Jan Brzechwa i Julian Tuwim dzieciom". Do udziału w konkursie zgłosiło się 40 małych wykonawców. Dzieci swoimi talentami zaskoczyły rodziców, jury oraz kadrę pedagogiczną. Doskonałe opanowanie tekstu, wyjątkowo dobrane stroje i rekwizyty oraz niebywała modulacja głosem a także wspaniale rozwinięta mowa niewerbalna wprowadziły publiczność w atmosferę zasłuchania. Na zakończenie konkursu każdy uczestnik otrzymał nagrodę. Serdecznie dziękujemy przedszkolakom oraz ich rodzicom, za trud włożony w przygotowanie się do występów oraz dostarczenie wielu emocji. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w konkursie recytatorskim za rok.

Zobacz fotografie

Warsztaty bębniarskie pt. „Afrykańskie przygody”

Dnia 17 kwietnia 2018 r. w przedszkolu odbyły się kolejne warsztaty bębniarskie z cyklu pt. „Afrykańskie przygody". Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci ze zwierzętami żyjącymi w Afryce z jednoczesnym połączeniem gry na bębnach i nauką poczucia rytmu. Atrakcją spotkania okazało się przygotowywanie bębnów wodnych oraz gra na nich. A przepis jest wyjątkowo prosty! Wystarczą dwie miski (duża i mała), woda oraz pałeczki. Dużą miskę napełniamy wodą i wkładamy do niej małą miskę, odwróconą do góry dnem. Uderzając pałeczkami w środek małej miski wydobywamy dźwięki jak z prawdziwego bębna. Zachęcamy do samodzielnego wykonania i sprawdzenia, że gra na bębnach to świetna zabawa!

Zobacz fotografie

Wycieczka do Fabryki Krówek

Dnia 13 kwietnia 2018 r. grupy 5-latków oraz 6-latków uczestniczyły w wycieczce do Fabryki Krówek znajdującej się w Grodzisku Mazowieckim. Zajęcia docelowe składały się z trzech etapów. Pierwszym z nich było poznanie historii fabryki począwszy od założyciela – Feliksa Pomorskiego. Następnie po odpowiednim przygotowaniu, czyli nałożeniu czepków oraz fartuchów ochronnych przedszkolaki udały się na halę produkcyjną. W tej części dzieci poznały kolejne etapy produkcji krówek. Wszystko zaczyna się od mieszania niezbędnych składników: mleka, masła, cukru, syropu skrobiowego oraz waniliny w temperaturze 115 stopni. Wysoka temperatura ma doprowadzić do skarmelizowania komponentów i nabrania odpowiedniej – rudobrązowej - barwy. Następnie masa krówkowa trafia na stół chłodniczy po czym maszynowo jest krojona na odpowiednie porcje. Ostatnim etapem jest własnoręczne pakowanie w papierki. Na zakończenie tego momentu odbyła się degustacja ulubionych krówek. W ostatnim etapie pobytu w fabryce dzieci projektowały papierki oraz próbowały zawijać w nie krówki. Tutaj też odbył się konkurs na najbardziej pomysłową krówkę. Każda praca została doceniona i nagrodzona paczuszką firmowych krówek. Dziękujemy s. Dominice za zorganizowanie wycieczki, która poszerzyła wiedzę przedszkolaków oraz dostarczyła wiele pozytywnych emocji.

Zobacz fotografie

Rozstrzygnięcie konkursu pt. „Moja gra planszowa”

Dnia 12 kwietnia 2018 r. odbyło się oficjalne wręczenie dyplomów i rozdanie nagród rzeczowych za własnoręcznie wykonaną grę matematyczną pt. „Moja gra planszowa". Na konkurs, którego celem było rozwijanie kreatywności dzieci oraz zachęcanie do tworzenia małych dzieł, wpłynęło 26 prac wykonanych różnymi technikami. Komisja konkursowa oceniła prace pod kątem poprawności matematycznej, pomysłu, atrakcyjności oraz estetyki wykonania. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz opiekunom za udział w konkursie.

Zobacz fotografie

Warsztaty przyrodnicze pt. „Przyroda wiosną ma buzię radosną"

Dnia 12 kwietnia 2018 roku w przedszkolu odbyły się kolejne zajęcia z cyklu warsztatów przyrodniczych. Tematem przewodnim spotkania było hasło: „Przyroda wiosną ma buzię radosną". Warsztaty przebiegały dwuetapowo. Część pierwsza oparta była o faunę, czyli rośliny. Dzieci przypomniały sobie kwiaty, które są oznakami wiosny: zawilce, sasanki, krokusy, bazie oraz czosnek niedźwiedzi. Była to także doskonała okazja do postawienia pytania: „Po co są potrzebne kwiaty?". Odpowiedź znaleziono bardzo szybko – aby po procesie zapylenia mogły powstać owoce. Kolejny etap warsztatów omawiał wiosenną florę. Przedszkolaki poznały warunki w jakich rozwijają się małe zwierzęta. Jednak najbardziej fascynującą okazała się obserwacja młodych kurcząt, kacząt i królików.

Zobacz fotografie

Warsztaty kulinarne – sałatka warzywna

Dnia 20 marca 2018 r. trzylatki postanowiły zrobić sałatkę, taką wiosenną kolorową i bardzo zdrową. Pierwsze zadanie polegało na opisaniu przyniesionego przez siebie warzywa, bądź innego produktu np. jajka, groszku, czy kukurydzy. Po wstępnym rozpoznaniu wszystkich produktów, przystąpiliśmy do mycia rąk i odziania się w fartuszki. Deska, nóż i zaczynamy kroić, okazało się , że nie wszystko jest tak miękkie jak ugotowane jajka. Wyzwaniem było pokrojenie kiszonych ogórków, ostatecznie zostały pokrojone - ale czy w kostkę? Oj tam - najważniejsze, że mieściły się w buzi. Wrzuciliśmy wszystkie składniki do jednej miski i wyszła nam piękna kolorowa sałatka warzywna. Dla smakoszy przygotowany był dodatkowo majonez. Po uporządkowaniu miejsc pracy zabraliśmy się do degustacji i okazało się, że warzywa są naprawdę smaczne!

Zobacz fotografie

Spotkanie z policjantem

Dnia 15 marca 2018 r. w przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem. Zajęcia miały na celu przypomnienie i utrwalenie zasad bezpieczeństwa na drodze. W czasie zajęć została podkreślona rola kamizelek i opasek odblaskowych oraz w przypadku przedszkolaków poruszanie się w towarzystwie osoby dorosłej. Dzieci poznały także podstawowe wyposażenie policjanta: radiostacja, tarcze zatrzymywania pojazdu zwane potocznie lizakami, środek przymusu bezpośredniego czyli kajdanki, mandaty oraz gaz łzawiący. Interesującym momentem okazała się próba kierowania ruchem, do której niezbędne były białe rękawiczki oraz gwizdek. Dziękujemy Wydziałowi Prewencji Drogowej Policji za przyjęcie zaproszenia i przygotowanie zajęć. Mamy nadzieję, iż poznane zasady bezpieczeństwa na trwałe zapadną w pamięć przedszkolaków i nie tylko...

Zobacz fotografie

Warsztaty kulinarne - rogaliki drożdżowe

Dnia 14 marca 2018 r. grupa sześciolatków podczas zajęć kulinarnych przygotowała rogaliki drożdżowe. Dzieci ze zdumieniem obserwowały szybko rosnące drożdże, a gdy ciasto było już gotowe, formowały małe rogaliki z placka w kształcie trójkąta posmarowanego dżemem z czarnej porzeczki. Świeżo upieczone i ostudzone wypieki zostały szybko zjedzone na podwieczorek.

Zobacz fotografie