Strona główna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej | Wydawnictwo i Sklep | Rekolekcje w Loretto | Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej
Warsztaty biblijne

Dnia 8 maja 2019 r. dzieci z udziałem Jasia Pociechy wysłuchały przypowieści „O miłosiernym Samarytaninie", i o "Zagubionej owcy". Dzieci zastanawiały się nad znaczeniem słowa - miłosierdzie oraz w jaki sposób mogą okazywać miłość w swoim najbliższym otoczeniu. Jak zawsze spotkanie było pełne radości, śpiewu i tańca, przedszkolaki mogły schować się w promieniach Bożego Miłosierdzia, skosztować uczty zastawionej przez Pana Jezusa, oraz poczuć że, są ukochanymi dziećmi Pana Boga.

Zobacz fotografie

Spotkanie z położną i pielęgniarką

Dnia 6 maja 2019 r. zaraz po świętach majowych grupa sześciolatków miała okazję poznać kolejny zawód wykonywany przez rodziców, naszym gościem była pielęgniarka - położna. Pani Jola, opowiedziała dzieciom czym zajmuje się w swojej pracy. Sześciolatki mogły posłuchać stetoskopem bicia serca koleżanki i kolegi, a największą atrakcją były laki -niemowlęta którymi trzeba było się zająć w odpowiedni sposób. Dziewczynki ( ale też i chłopcy) z wielkim wyczuciem zabrały się do pielęgnacją niemowląt. Na koniec dzieci przeszły krótki kurs ratownictwa medycznego oraz dostały drobne upominki. Spotkanie z położną- mamą Tobiasza było dobrą lekcją wrażliwości i delikatności oraz poczucia obowiązku.

Zobacz fotografie

Konkurs recytatorski

W dniach 25 - 26 kwietnia 2019 r. w przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pt.: „Wiersze, które uczą". W konkursie wzięło udział 42 dzieci z czterech grup wiekowych. Każdy występ był jedyny w swoim rodzaju. Wszystkim uczestnikom należą się gromkie oklaski, a szczególnie tym którzy przełamali swoją nieśmiałość i pomimo wszystko zdecydowali się wystąpić. Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje, a rodzicom dziękujemy za współpracę i zaangażowanie.

Zobacz fotografie

Wycieczka do biblioteki

Dnia 25 kwietnia 2019 r. w ramach tematu kompleksowego „Tajemnice książek" grupa 5- latków wybrała się do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 53. Na miejscu czekała już na nas Pani bibliotekarka, która oprowadziła po bibliotece. Wytłumaczyła jak ułożone są książki, jaki kolor na grzbiecie książek jest przeznaczony dla dzieci i najważniejsza sprawa – jak chronić książki przed zniszczeniem i jak je naprawiać. Wiemy też, co trzeba zrobić aby zapisać się do biblioteki i koniecznie trzeba pamiętać aby zwrócić książkę w ciągu 30 dni. Na zakończenie pobytu Pan bibliotekarz przeczytał nam zabawną bajkę pt.: „ Bajka o królu Tomaszu". Spotkanie w bibliotece było pełne wrażeń i nowych doświadczeń. Na pewno odwiedzimy z Rodzicami to ciekawe miejsce. Dziękujemy serdecznie za ciepłe przyjęcie.

Zobacz fotografie

Warsztaty kulinarne „Przepyszne gofry"

Dnia 8 kwietnia 2019 r. w pięciolatkach tydzień zaczął się na słodko na zajęciach kulinarnych dzieci piekły przepyszne gofry. Pierwsza drużyna master szefa Agnieszki ubijała pianę z białek, druga łączyła żółtka z cukrem a trzecia najważniejsza z drużyn nakrywała do stołu. Była jeszcze czwarta drużyna, która ubijała śmietanę, tak długo ubijali aż powstało masło. Wszystkie drużyny połączyły swoje składniki i wyszła cała miska ciasta. Czas grzać gofrownice. Słodziutki zapach unosił się po całym przedszkolu, gofrownice nie nadążały wypiekać gofry, gdzieś ciągle znikały. Zaprosiliśmy na degustację również inne grupy dla każdego znalazło się coś pysznego. Gofry palce lizać a dodatki do gofrów jak drzem czekoladowo-śliwkowy, borówki i posypka zrobiły furorę. Dziękujemy serdecznie wszystkim Rodzicom, którzy udostępnili nam gofrownicę.

Zobacz fotografie

Spotkanie z Panią Policjant

Dnia 9 kwietnia 2019 r. nasze przedszkole odwiedziła Pani Małgosia, Pani Małgosia pracuje w Policji. Prezentując przygody chłopca Filipa pokazała przedszkolakom jak bezpiecznie podróżować w aucie. Wiemy doskonale, że w aucie siedzimy w foteliku z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. A czego nie powinnyśmy robić w samochodzie? Przeszkadzać kierowcy podczas jazdy! Wiemy już jak bezpiecznie wychodzić z auta oraz jak przejść bezpiecznie na drugą stronę ulicy. Omawialiśmy również zasady zachowania się na drodze gdy nadjeżdża auto uprzywilejowane. Kolejnym ważnym punktem były zasady bezpiecznego poruszania się na rowerze. A najważniejszą z zasad jest zasada ograniczonego zaufania.

Zobacz fotografie

Spotkanie z dietetykiem

Dnia 2 kwietnia 2019 r. przedszkolaki gościły dietetyka. W czasie pogadanki dzieci dowiedziały się dlaczego ważne jest zdrowe żywienie i jakie trzeba spełnić warunki, aby organizm się prawidłowo rozwijał. W dalszej części spotkania dzieci uczyły się rozpoznawać zdrowe oraz szkodliwe składniki pokarmowe, a podczas zabawy próbowały wymienić ulubione produkty i określić ich pożyteczność dla organizmu.

Zobacz fotografie

Pokazy chemiczno – fizyczne, kolorowe reakcje i interesujące zjawiska zajęcia

Dnia 25 marca 2019 roku w przedszkolu odbyły się pokazy chemiczno – fizyczne, kolorowe reakcje i interesujące zjawiska. Nasze przedszkole gościło panią Annę, która wprowadziła dzieci w tajemniczy świat eksperymentów chemicznych. Przygotowany dla przedszkolaków pokaz chemiczno - fizyczny był bardzo atrakcyjny dla naszych małych naukowców. Dzieci mogły zobaczyć jak przy użyciu octu lub cytryny woda z czerwonej kapusty zmienia kolor. Inne doświadczenie pokazało, że do nadmuchania balonu wcale nie są potrzebne silne płuca, ale wystarczy odrobina wody i duża ilość sody. Dzieci miały okazję poznać bezpieczną chemię, która powstała najczęściej z produktów dostępnych na co dzień w domu.

Zobacz fotografie

Wycieczka do Planetarium

Dnia 19 marca 2019 r. grupy 5 i 6 latków pojechały autokarem do planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Uczestniczyły tam w warsztatach „Sekrety kartonowej rakiety", żeby wraz z nią wyruszyć w podróż kosmiczną. Dzieci dołączyły do bohaterów filmu – chłopca i dziewczynki, którzy dzięki sile wyobraźni wyruszyli na wyjątkową wyprawę własnoręcznie zbudowaną rakietą, po to żeby zobaczyć z bliska Słońce oraz planety Układu Słonecznego.

Zobacz fotografie

Spotkanie z piekarzem

Dnia 18 marca i 22 marca 2019 r. przedszkole gościło Pana piekarza. Zajęcia miały charakter praktyczny. Zadaniem bowiem przedszkolaków było przygotowanie kruchych babeczek z budyniem lub marmoladą posypanych kruszonką. Dzieci z wielkim zaangażowaniem włączyły się w realizację ambitnego zadania. Chętnie i z uśmiechem na twarzy uczestniczyły w poszczególnych czynnościach, takich jak: miksowanie ciasta, dosypywanie mąki, wykładanie foremek ciastem oraz posypywanie kruszonką. Po tak intensywnej pracy babeczki trafiły do rozgrzanego pieca. Jednak najwięcej emocji budziło oczekiwanie na upieczone słodkości. Zaangażowanie dzieci zostało nagrodzone długotrwałą degustacją, oraz pięknym zapachem, który długo po zakończonym pieczeniu unosił się na przedszkolnych korytarzach i w salach. Dziękujemy serdecznie Państwu Jolancie i Jerzemu za przygotowanie zajęć oraz zorganizowanie poszczególnych etapów pracy. Niech radość przedszkolaków z przygotowanych smakołyków będzie wyrazem naszej wielkiej wdzięczności.

Zobacz fotografie

Warsztaty bębniarskie z cyklu „Afrykańskie przygody"

Dnia 12 marca 2019 roku odbyły się długo oczekiwane warsztaty bębniarskie z cyklu „Afrykańskie przygody". Jak przystało na prawdziwego gospodarza słoń Bao wprowadził dzieci w świat rytmicznej muzyki przeplatanej pięknymi opowieściami o krokodylach, żyrafach, lwach i innych egzotycznych zwierzętach. W tej fascynującej podróży towarzyszyły nam również małe pluszowe zwierzątka rodem z afrykańskiej sawanny. Zajęcia zakończyły się wspólnym odbębnieniem znanych dzieciom piosenek. Aranżacja ta przyniosła wszystkim wiele radości i była wspaniała zabawą. Czekamy na ponowne spotkanie z naszymi ulubionymi bohaterami aby znów wyruszyć w pełna niespodzianek podróż w odległe zakątki globu. Bao czekamy na Ciebie i Twoich przyjaciół !

Zobacz fotografie

Wycieczka grupy 4 –latków do Domu Kultury „Świt"

Dnia 8 marca 2019 roku grupa 4 latków uczestniczyła w przedstawieniu teatralnym pt. „Lampa Alladyna". Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się wielkiej scenie, niespotykanym strojom i rekwizytom oraz aktorom. Przedszkolaki dowiedziały się, iż w teatrze aktorami mogą być też dzieci, gdyż spektakl został przygotowany przez nieco starszych rówieśników z teatru muzycznego „Gaffa". Wielkim zainteresowaniem cieszyły się efekty specjalne – latający dywan czy chmura dymna – które pobudzały przedszkolaki do logicznego myślenia i wnioskowania. Na zakończenie występu, jak przystało na kulturalną widownię przedszkolaki serdecznie podziękowały gromkimi brawami.

Zobacz fotografie

Spotkanie ze stomatologiem

Dnia 7 marca 2019 roku dzieci z naszego przedszkola gościły panią stomatolog. Spotkanie z lekarzem miało na celu kształtowanie postaw zdrowotnych i higienicznych. Pani demonstrowała dzieciom prawidłowe sposoby mycia zębów za pomocą szczoteczki zwykłej i elektrycznej, mówiła o próchnicy i jej wpływie na organizm. Opowiadała o zębach mlecznych i stałych, o konieczności kontrolowania ich stanu zdrowotnego oraz sposobach leczenia. Dzieci miały również okazję zobaczyć i dotknąć kilka narzędzi dentystycznych. Na koniec dzieci obiecały dbać o swoje ząbki, myjąc je przynajmniej dwa razy dziennie.

Zobacz fotografie

Spotkanie z piekarzem w grupie 6 latków

Dnia 4 marca 2019 roku sześciolatki z prawdziwą przyjemnością gościły w swoim przedszkolu, piekarza. Tata Tobiasza wraz z żoną odwiedził dzieci, aby opowiedzieć o swojej pracy, a także żeby pokazać jak powstają pyszne ciasta i ciasteczka. Dzieci samodzielnie odczytały recepturę, i przygotowały wszystkie przybory potrzebne do wykonania wypieków, wspólnie ważyliśmy, odmierzaliśmy składniki i łączyliśmy produkty w jedną słodką, całość. Najprzyjemniejszą częścią spotkania była oczywiście degustacja, a ponieważ nasze sześciolatki były bardzo pracowite, babeczkami które wspólnie upiekliśmy poczęstowaliśmy również rodziców.

Zobacz fotografie

Wycieczka do Wydawnictwa Sióstr Loretanek i Telewizji Trwam

Dnia 1 marca 2019 roku odbyła się wycieczka do Wydawnictwa Sióstr Loretanek i Telewizji Trwam, w której uczestniczyły dwie najstarsze grupy. Po przybyciu na miejsce bardzo serdecznie przywitały nas Siostry i poznaliśmy naszego przewodnika Siostrę Esterę, która z uśmiechem i ogromną wiedzą, oprowadziła nas po wydawnictwie. Wycieczka rozpoczęła się od przywitania najważniejszego gospodarza Domu, w tym celu udaliśmy się do kaplicy. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w TV Trwam, w programie "Pierwszy Punkt Widzenia". Poznaliśmy pracę reżysera, operatora oraz prezentera telewizyjnego. Kolejnym punktem było poznanie etapów powstawania książek, gazet i różnych czasopism katolickich. Poznaliśmy pracę maszyn wykorzystywanych do prac drukarskich. Ostatnim punktem wycieczki był wspólny posiłek w dużej sali konferencyjnej, dostaliśmy prezenty przygotowane przez Siostry i bezpiecznie wróciliśmy do przedszkola.

Zobacz fotografie

Warsztaty biblijne z cyklu „Przypowieści o Królestwie Bożym"

Dnia 28 lutego 2019 roku w przedszkolu odbyły się warsztaty biblijne z cyklu „Przypowieści o Królestwie Bożym". Tematem przewodnim spotkania była przypowieść o krzewie winnym. Przedszkolaki w ramach zajęć uprawiały winorośl: przygotowywały grunt, podlewały, nawoziły, dowiadywały się dlaczego krzew nie usycha i skąd czerpie niezbędne do życia soki. Niezwykle interesującym momentem było uzyskanie informacji, ze złamaną latorośl można jeszcze raz zaszczepić w krzew. W ten oto obrazowy i bardzo wymowny sposób dzieci dowiedziały się, że podstawą życia człowieka jest trwanie w miłości Bożej. To Ona jest źródłem dającym siły. Co więcej, jeśli pobłądzimy i oddalimy się od drogi Jezusa nie jesteśmy przekreśleni, ale zawsze mamy szansę powrotu, bo Jezus nieustannie na nas czeka.

Zobacz fotografie

Spotkanie z br. Tadeuszem Rucińskim autorem książek dla dzieci i redaktorem naczelnym czasopisma Anioł Stróż

Dnia 26 lutego 2019 roku w przedszkolu gościliśmy autora wielu książek dla dzieci oraz redaktora naczelnego czasopisma dla dzieci pt. „Anioł Stróż" – brata Tadeusza Rucińskiego. Spotkanie miało na celu uświadomienie dzieciom obecności Anioła Stróża oraz podkreślenie jego znaczenie w życiu każdego człowieka. Brat Tadeusz w opowiadaniu „Przygody Małej" w niezwykle atrakcyjny sposób przedstawił przedszkolakom sposoby działania Anioła Stróża. Bardzo angażującym momentem była wspólna nauka piosenek „Wiem, że mam Anioła" oraz „Ludzik". Dzieci z entuzjazmem i wielkim porywem serca włączyły się w wymagające energii i aktywności zadanie. Na zakończenie spotkania brat Tadeusz podkreślił rolę podtrzymywania kontaktu z Aniołem Stróżem poprzez modlitwę. Dziękujemy serdecznie za wizytę w naszym przedszkolu i z otwartym sercem czekamy na kolejne spotkania.

Zobacz fotografie

Wyjście do biblioteki

Dnia 21 lutego 2018 roku dzieci z grupy 4-latków udały się do Biblioteki Publicznej dla Dzieci. Zaplanowane zajęcia miały na celu rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania książką i literaturą. Momentem interesującym było zapoznanie z zasadami pracy biblioteki: wypożyczam i oddaję, terminowość oraz szacunek do książek. Dzieci poznały także reguły zapisania się do biblioteki oraz normy zachowania się w tym miejscu publicznym. Na zakończenie warsztatów każdy przedszkolak mógł wypożyczyć książki o interesującej tematyce, które będziemy wspólnie czytać w przedszkolu.

Zobacz fotografie

Warsztaty bębniarskie

Dnia 19 lutego 2019 roku w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty bębniarskie z cyklu "Afrykańskie przygody". Tym razem opowieści o afrykańskich zwierzętach wzbogacone zostały filmem z wyprawy na safari. Na tablicy interaktywnej pojawiały się zwierzęta, które witane były radosnym bębnieniem wszystkich uczestników warsztatów. Jak zawsze na zajęciach panowała atmosfera radosnej zabawy.

Zobacz fotografie

Bal karnawałowy

Dnia 14 lutego 2019 roku w przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana pojawiały się w przedszkolu kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, spotkać można było: wróżki, królewny, rycerzy, piratów, policjantów, piłkarzy - nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich bajkowych postaci. Pojawiła się nawet tęcza, noc, wulkan oraz błyskawica. Dzieci świetnie się bawiły, uczestnicząc wspólnie w zabawach tanecznych.

Zobacz fotografie